Demirdöküm

Demirdöküm Adonis Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Adonis Önpanel
 • F01 Arıza Kodu –  Aşırı ısınma sorunu.

Çözüm Tesisat suyu sıcaklığının veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 98°C nin üstüne çıktığını belirten hata kodudur. Bu durumda kombi çalışmasını durdurur ve ekranda RESET sembolü ile birlikte bu hata kodu belirir. Cihazı bu durumda resetlemelisiniz. Sorun eğer düzelmezse de direk Demirdöküm Adonis Servisi’ni aramalısınız. Bu gibi durumların temel sebepleri; ana eşanjördeki kireç ve tıkanma, üç yollu vana arızası, pompanın sıkışması, kalorifer filtresinin tıkanması, kalorifer tesisatının tıkanması olabilir. Net teşhis için uzman yardımı almalısınız.

 • F02 Arıza KoduKullanım suyu sıcaklık sensör sorunu.

Çözüm Kullanım suyu sensöründe ya da kablolarda hata olduğunu belirtir. Bu durumda direk ekranda bu hata kodu belirir. Bu sorun yaşandığında kullanım suyu sıcaklığı direk olarak tesisat gidiş-dönüş sensörleri tarafından kontrol edilmeye başlar. Cihaza müdahalede bulunmadan Demirdöküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

 1. F03 Arıza KoduTesisat devresi gidiş sensör sorunu.

Çözüm Tesisat suyu sensöründe ya da kablolarda sorun olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Bu durumda kombi kendini emniyete alır. Sorunun düzelmesi adına Demirdöküm Adonis Servisi ile görüşmelisiniz.

 • F04 Arıza KoduAteşleme-iyonizasyon problemi.

Çözüm Kombiye gelen gazın kesik olduğu durumda kombi kendini emniyete alır. Bu gibi durumlarda önce konut içinde gaz olduğundan ve Adonis kombiye gaz geldiğinden emin olunmalıdır. Gaz var ise kombi birkaç kez resetlenmelidir. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise; anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda ve gaz valfinde sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.

 • F05 Arıza KoduBacanın geri tepmesine karşı emniyet sorunu.

Çözüm Kısmi olarak da olsa bacada oluşan tıkanma ya da geri tepmelerde kombi davlumbazında yer alan baca termostatı direk devreye girer ve kombiyi emniyete alır. Cihazın bünyesinde olan baca sensörü bu durumda otomatik resetlenir. Baca tıkanık olursa da baca sensörü devreye girerek cihazı durdurur, ekranda bu hata kodu belirir. Otomatik resetleme uygulaması sonrasında kombi bir süre kadar yeniden devreye girmeye çalışacaktır. Devreye girmez de eğer sorun devam ederse Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.

 • F06 Arıza KoduTesisat devresi dönüş sensör sorunu.

Çözüm Tesisat devresi dönüş sensöründe ya da kablo bağlantılarında sorun olduğunu belirtir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden direk Adonis Kombi Servisi’ni aramalısınız.

 • F07 Arıza KoduGaz valfi sorunu.

Çözüm Adonis kombide gaz valfinde ya da gaz valfi devresinde sorun olduğunda bu hata kodu ile birlikte RESET sembolü de yanmaya başlar. Cihazın yeniden devreye girmesi için resetleme işlemi yapmanız gerekmektedir. Sorun düzelmez ise de Demirdöküm Adonis Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

 • F08 Arıza KoduTesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu.

Çözüm Tesisat suyu sıcaklığının 95°C üstüne çıkması durumunda cihaz çalışmasını durdurur ve ekranda F08 hata kodu belirir. Bu durum karşısında cihaz kapatılmalı ve bir süre kadar soğutulmalıdır. Bir süre bekleme sonrasında yeniden açıldığında arıza durumu devam etmekte ise mutlaka servis yardımı alınmalı.

 • F10 Arıza KoduTesisat devresi su basınç sorunu.

Çözüm Adonis model kombi tesisatındaki su basıncı düşük veya yüksek olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda ekranda beliren bar değerine bakmalısınız. 1 bardan az ise düşük, 2,5 bardan fazla ise yüksek olduğunu anlamalısınız. Basınç düşük ise Adonis kombinin sağ alt tarafından bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek 1,5 bar kadar su basmalısınız. Basınç yüksek ise Adonis kombiye yakın kaloriferin havasını almalı basıncı düşürmelisiniz. Bu uygulamalardan sonra sorun düzelmez ise resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı almanız gerekir.

 • F11 Arıza KoduSirkülasyon sorunu.

Çözüm Tesisat gidiş ile tesisat dönüş suyu arasındaki sıcaklık farkının 40°C olduğu durumlarda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda tesisat vanaları açık mı diye kontrol edilmeli kalorifer vanalarının kapalı olmadığından emin olunmalıdır. Vanalar açık iken kombi yine de bu hata kodunu vermeye devam ediyor ise birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza durumu yine de devam etmekte ise mutlaka Demirdöküm Kombi Servisi ile görüşülmelidir.

 • F12 Arıza KoduDüşük voltaj sorunu.

Çözüm Şebeke geriliminin 165 V ın altında düştüğü durumlarda ekranda beliren hata kodudur. Bu durumda cihaz otomatik resetlenecektir. Bu sebeple resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Bir süre beklemelisiniz. Sorun düzelmez ise muhtemelen elektronik kart düşük voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Elektronik kart tamir edildiğinde veya değişimi yapıldığında sorun çözümlenir. Aynı arıza ile tekrar karşılaşmamak ve elektronik kartınızın sağlıklı çalışabilmesi için Kombi Voltaj Regülatörü kullanmalısınız.

 • F13 Arıza KoduTesisat devresi sensörlerinde sıcaklık farkı sorunu.

Çözüm Tesisat dönüş suyu ısısı, gidiş suyu ısısı arasındaki fark 7°C den fazla olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihaza kullanıcı olarak müdahale edemezsiniz. Yapmanız gereken ise Demirdöküm Servisi ile görüşmektir.

Yardımcı Olabildik mi ? (Bizi Değerlendirin)
Sending
User Review
5 (1 vote)

Soru Sor / Yorum Yap

Call Now ButtonCANSERVİS ARA